Jak wynegocjować najlepszą cenę przy zakupie mieszkania?
Z tego wpisu dowiesz się:
– rozpocząć rozmowę ze sprzedającym mieszkanie,
– przeprowadzić rozmowę ze sprzedającym mieszkanie,
– jak negocjować najlepszą cenę zakupu mieszkania,
– jakich błędów negocjacyjnych unikać,
– jak ustalić kto jest właścicielem mieszkania,
– ile procent zniżki możesz zazwyczaj uzyskać,
– jak zakończyć negocjacje.
To właśnie pytanie zaprząta głowę młodych inwestorów, którzy zastanawiają co powiedzieć na pierwszym spotkaniu z właścicielem nieruchomości. Jak w ogóle zaproponować cenę aby właściciel mieszkania chciał z nimi dalej negocjować. Jak się zachować aby złożona przez nich oferta nie została od razu odrzucona a oni wystawieni za drzwi.
Po pierwsze kultura
To co zawsze podkreślamy w naszych wypowiedziach czy wystąpieniach to zawsze trzeba zachować kulturę, nawet jeśli negocjacje nie pójdą po naszej myśli. Nikt nie chce być obrażany przez obce osoby. Nawet jeśli w danym dniu negocjacje z właścicielem nie pójdą po naszej myśli to jeszcze nie jest powiedziane, że tej właśnie nieruchomości nie uda nam się kupić za jakiś czas.
Nasze 10 podstawowych rad:
1. Ustal ile możesz zejść z ceny.
Ustalenie jaki procent w negocjacjach przy sprzedaży nieruchomości jest przyjęty jako ten właściwy aby obniżyć cenę. Z naszego doświadczenia wynika, iż jest on różny w różnych miastach w Polsce w Warszawie 10%, w Gdańsku 13%, w Krakowie 5%.
2. Warto rozmawiać.
Naprawdę warto rozmawiać ze sprzedającymi, nie tylko przez zwykłą grzeczność ale również aby ustalić co stoi za decyzją o sprzedaży. Naszym zdaniem kluczowe jest ustalenie przyczyny sprzedaży, gdyż to może wpływać w ogóle na możliwość przeprowadzenia transakcji.
3. Upewnij się że rozmawiasz z właścicielem.
Zdecydowanie warto zapytać obecnego właściciela jak stał się właścicielem, gdyż czasami zdarza się, że osoba podająca się przez telefon za właściciela jest tak naprawdę pośrednikiem.
4. Ustal czy właściciel chce sprzedać mieszkanie.
Zdecydowanie warto również ustalić czy właściciel tak naprawdę chce sprzedać to mieszkanie, czasami właściciel wystawia mieszkanie na sprzedaż aby sprawdzić ewentualnie jaką cenę za nie może uzyskać.
5. Ustal termin w jakim właściciel może wydać mieszkanie.
Czasem wraz z ofertą sprzedaży właściciel nie zapewnił sobie innego mieszkania, i termin na wydanie przez niego mieszkania może być naprawdę długi.
6. Sprawdź czy mieszkanie jest wolne od obciążeń.
Mieszkanie bardzo zadłużone lub z komornikiem pukającym do drzwi, oczywiście można zakupić, ale trzeba mieć na ten temat większą wiedzą i doświadczenie.
7. Nigdy nie dawaj znać, że mieszkanie jest ruderą.
Nawet jeśli wchodząc do mieszkania mamy wrażenie że tynk spadnie nam na głowę, ściany nigdy nie widziały poziomicy nie warto wyrażać wprost swoich opinii. Coś co mogło być szczytem marzeń w PRL a właściciel może mieć naprawdę sentymentalne podejście do mieszkania może mieć naprawdę krzywe ściany ale celem inwestora nie jest uświadamiane tego właścicielowi tylko porozumienie się z nim co do ceny.
8. Nie obrażaj pośrednika.
To bardzo częsta przypadłość młodych inwestorów, którzy za wszelką cenę chcą ominąć pośredników. Warto nauczyć się z nimi współpracować.
9. Nie cena jest najważniejsza w negocjacjach.
Trzeba dotrzeć do sedna sprawy co stoi za decyzją o sprzedaży.
10. Negocjuj z klasą.
Strony, osoby i tematy wymienione w artykule:
- Agnieszka Piesto
- Daniel Piesto
- Rynek wtórny
- Wyszukiwanie okazji
- Negocjacje ceny
- Rozmowa z właścicielem nieruchomości,
- Techniki negocjacyjne
- Rozpoczęcie negocjacji
- Klienci gotówkowi
- Pieniądz w czasie
- Zarabianie na nieruchomościach
- Remontach nieruchomości
- Inwestowaniu w nieruchomości
- Kupnie nieruchomości
- 100 000 zł na dochodu na jednej nieruchomości
- Ursus,
- Włochy,
- Bemowo,
- Targówek,
- Warszawa,
- Gocław,
- Praga Północ,
- Praga Południe