Która trudność w inwestowaniu w nieruchomości dotyka absolutnie każdego inwestora? Nie ważne ile masz pieniędzy, część inwestycji odpadnie bo Cię na nią nie stać a część odpadnie bo szkoda Ci się pochylać nad tak małą kwotą. Innymi słowy musisz wstrzelić się z okazją w swój budżet. Pół biedy gdy inwestor indywidualny ma do zainwestowania od 400 do 500 tysięcy złotych i jak zainwestuje za pół roku to nic strasznego się nie stanie. Gorzej, gdy w październiku odzywa się do nas fundusz, który ma do końca roku do wydania 120 milionów złotych i jak się nie uda im zainwestować to budżet na przyszły rok będzie mniejszy.
Rozwiązanie problemu optymalnej wielkości inwestycji to podzielenie inwestycji na mniejsze kawałki. Aktualnie istnieje kilka możliwości takiego podziału, z których możesz skorzystać:
- REIT, czyli real estate investment trust to typ spółki powołany do zbiorowego inwestowania w nieruchomości. W wielu krajach REITy cieszą się zwolnieniem z CIT na różnych warunkach. Polskich REITów póki co nie ma, ale można inwestować w REIT-y na całym Świecie. Minusem tego rozwiązania jest inwestowanie w cały pakiet nieruchomości, a nie w konkretną nieruchomość.
- Crowdfunding nieruchomościowy oparty o udziały to rozwiązanie, które sprawdza się w Polsce przy inwestycjach w kamienice do remontu. W praktyce polskiego prawa inwestor musi udać się przynajmniej raz do notariusza i podpisać umowy co czyni sensownym podniesienie kwoty minimalnej inwestycji do 10 tysięcy złotych.
- Crowdlending nieruchomościowy to szybko rozwijająca się metoda inwestycji polegająca na korzystaniu z platform takich jak nasza: Piesto.io. Deweloper przedstawia swój projekt i warunki pożyczki a następnie inwestor pożycza mu pieniądze poprzez platformę. Kwota minimalna wynosi 500 zł i nie trzeba wychodzić z domu. Cały proces trwa niewiele dłużej, niż przelew.
- Tokenizacja nieruchomości to naszym zdaniem ostateczne rozwiązanie, które umożliwi inwestowanie dowolnej kwoty, handel wtórny tokenami, pełną przejrzystość finansową i parasol podatkowy. Dlatego Piesto.io planuje uruchomić dwie możliwości tokenizacji: umów najmu oraz pożyczek na inwestycję, których oprocentowanie może być zależne od wyników inwestycji. Do tego Piesto.io będzie podpięte do giełdy tokenów, aby każdy mógł w dowolnym momencie wystawić swoje tokeny na sprzedaż.
Jeśli znasz inne rozwiązania problemu optymalnej wielkości inwestycji, proszę napisz komentarz.
Strony, osoby i tematy wymienione w artykule:
- Agnieszka Piesto
- Daniel Piesto
- Inwestowanie w nieruchomości
- Książka: „Pierwsze 100 inwestycji w nieruchomości”
- Kupno nieruchomości
- Negocjacje ceny
- Pieniądz w czasie
- Remonty nieruchomości
- Rynek wtórny
- Warszawa
- Wyszukiwanie okazji
- Zarabianie na nieruchomościach